БЕЗПЕКА ТВОЄЇ ОСЕЛІ: СЛІД ЗНАТИ ПРО ЧАДНИЙ ГАЗ
Прийшли перші холодна і ватро нагадати про загрози цього періоду та правила безпеки в наших оселях, що пов’язані із використанням обігрівальних приладів. Одна із загроз початку опалювального періоду – чадний газ, який в народі називають «тихим убивцею». Це начебто загальновідома інформація, проте щороку десятки людей в Україні отруюються чадним газом, багато помирають.
Чадний газ є результатом неповного згорання вуглеводнів (палива) який утворюється в умовах нестачі кисню в зоні горіння. Відсутність або неякісна робота вентиляційної системи в приміщеннях де відбувається відкрите горіння сприяє накопиченню чадного газу в повітрі.
Чадний газ немає кольору, запаху та будь яких характерних для виявлення властивостей. Потрапляючи під час дихання в організм людини, газ проникає в легені, а звідти у кровоносну систему, де з’єднується з гемоглобіном. Внаслідок цього кров втрачає здатність переносити і доставляти кисень до тканин, а організм швидко починає відчувати його нестачу. Отруєння чадним газом небезпечне для всіх, але найбільш вразливими є маленькі діти, вагітні жінки та люди з хронічними хворобами серця, органів дихання, люди похилого віку. Часто першими проявляють ознаки отруєння чадним газом домашні тварини.
Симптоми отруєння чадним газом не завжди очевидні, особливо при його низькій концентрації. Найбільш поширеним симптомом є головний біль, відчуття запаморочення, втоми, ускладнене дихання, віддишка, сухий кашель, нудоту та блювота. Тривалий вплив низьких доз чадного газу може призвести до появи неврологічних симптомів — проблем з мисленням та концентрацією чи появою емоційних змін у поведінці, дратівливість, прийняття імпульсивних та нераціональних рішень. Більш серйозне отруєння проявляється такими ознаками як втратою рівноваги, порушення якості зору, порушення пам’яті або втрата свідомості. Достатньо двох годин для серйозних наслідків для здоров’я.
Якщо відчуваєте якісь із перелічених симптомів і є підозра, що відбулось отруєння чадним газом, перш за все — відкрийте вікна і двері, щоб організувати швидкий доступ в приміщення чистого, збагаченого киснем повітря. У випадку поганого самопочуття — зверніться до лікаря!
Оцінити присутність в повітрі чадного газу та визначити його концентрацію можна лише за допомогою спеціальних приладів.
Тож будьте обачними! Обережність з опалювальними приладами може врятувати життя.
Не нехтуйте власною безпекою!